Tagi

Decoupage, poradniki, instrukcje z obrazkami, teoria i praktyka. Galeria, Biżuteria artystyczna. Gotowanie i malowanie. Przepisy kulinarne.

niedziela, 14 listopada 2010

Decoupage teoria. Przygotowanie powierzchni i przedmiotów do dekorowania.

Przygotowanie przedmiotów nowych.
  • Drewno, mdf-y, tekturę oraz wyroby z gliny - szlifujemy, wyrównujemy wedle uznania papierem ściernym gruboziarnistym. Przy ładnych wyrobach porządnie wykonanych można tą czynność pominąć. przecieramy wilgotną szmatką aby pozbyć się startych drobinek i pyłu. 
  • Szkło, ceramika i metal to materiały, które trzeba dokładnie umyć i odtłuścić (np. płynem do naczyń, albo przetrzeć szmatką zwilżoną spirytusem, albo roztworem spirytusowym). Aby zwiększyć przyczepność powierzchni można (np. metal) mocno przetrzeć papierem ściernym. 

Przygotowanie przedmiotów starych, używanych i zniszczonych.
  • Różnego rodzaju ubytki i dziury uzupełniamy specjalnymi kitami lub szpachlami odpowiednimi dla danej powierzchni. Wszystkie tego typu materiały są dostępne w sklepach budowlanych. Nadmiar Wyrównujemy papierem ściernym gruboziarnistym. 
  • Ze starych pomalowanych przedmiotów, które chcemy przerobić, warto usunąć wszystkie warstwy farb i lakierów. Nie zawsze do tej czynności wystarczy papier ścierny. Aby usunąć stare powłoki, w niektórych przypadkach konieczne będzie użycie opalarki do drewna. Takie przygotowanie sprawi, że dalsze etapy pracy będą przyjemniejsze a efekt o wiele bardziej zadowalający i co najważniejsze trwały. 
   Jeżeli mamy trochę cierpliwości, wolnego czasu, fajny pomysł to możemy zrobić ciekawe metamorfozy nielubianych lub zagubionych w piwnicy mebli. 
    Czasem niedoskonałości i ubytki mogą zostać wykorzystane jako element dekoracyjny. Szczególnie przy projektowaniu mebli i elementów wystroju wnętrz w stylu Shabby Chic. Trzeba dobrze przemyśleć, które niedoskonałości pozostawić a które zniwelować. Stawiajmy na własne pomysły i projektujmy a uzyskamy ciekawe i niepowtarzalne efekty. 

Krótkie podsumowanie:
Prace wstępne przy przedmiotach do dekorowania mają na celu:
  • oczyszczenie i wyrównanie powierzchni, wygładzenie jej, 
  • zwiększenie przyczepności następnych powłok malarskich dzięki czemu nasze dekoracje będą trwałe. 
   Zaniedbanie tego etapu prac może doprowadzić do tego, że dekoracje rozwarstwią się w niektórych miejscach i będą nieestetyczne. 
    Podobne zadanie mają podkłady i primery ale o ich tych i innych zaletach napiszę w następnej odsłonie.

    1 komentarz: