Tagi

Decoupage, poradniki, instrukcje z obrazkami, teoria i praktyka. Galeria, Biżuteria artystyczna. Gotowanie i malowanie. Przepisy kulinarne.

czwartek, 27 stycznia 2011

Metamorfozy Decoupage.

Witam, 
Dzisiaj chciałam pokazać jak można zmienić zwykły kafelek w fajny element dekoracyjny. Wykorzystane przeze mnie motywy najbardziej pasują do kuchni. Ale nie ma ograniczeń. Kafelek można zawiesić jak obraz na ścianie w dowolnym miejscu albo na stale przykleić specjalnym klejem lub silikonem. Ja mam u siebie taką dekorację nad zlewozmywakiem w kuchni.


Kafelek - dekoracje Decoupage z serwetki i spękania uzyskane preparatami dwuskładnikowymi.

Kupujemy lepsze kafelki (płytki ceramiczne) gwarantuje to ich dobrą jakość. W większości sklepów budowlanych można kupić je na sztuki. Możemy poszukać płytki z elementami, które wykorzystamy, np. ciekawa faktura albo ładny ornament. Drugi sposób to całkowite pokrycie powierzchni płytki. Wtedy to jaką wybierzemy nie ma znaczenia. Wybieramy płytkę z matową powierzchnią. 

Kafelek trzeba bardzo dobrze przetrzeć papierem ściernym gruboziarnistym, umyć płynem do naczyń i przetrzeć szmatką nasączoną spirytusem. Celem tych zabiegów jest odtłuszczenie powierzchni i zwiększenie jej  przyczepności. Malujemy podkładem. W razie konieczności dwa razy. Chcemy uzyskać ładną jednolitą powierzchnię. Na podkład nakładamy tło. Tu jest wiele różnych sposobów aby uzyskać specjalne efekty. Najprostszy to nałożenie farby akrylowej gąbką najpierw w wybranym kolorze a następnie w nieco jaśniejszym. Ważne aby kolor pasował do motywów wybranych przez nas.

Naklejamy powycinane dekoracje z papieru lub serwetek. Do serwetek polecam klej firmy Rayher. pracowałam z różnymi klejami ten wydaje mi się najlepszy. Ja też często używam kleju Modge Podge Heritage. Lubię wykorzystywać do swoich prac niektóre preparaty z tej firmy. 

Ostatni etap to kilka krotne lakierowanie (lakierem akrylowym) przy pracy z serwetkami. Jeżeli wykorzystujemy papier to lakierowanie oprócz funkcji ochronnej ma też za zadanie wyrównanie powierzchni tła i motywu naklejonego. Czasami aby uzyskać taki efekt trzeba nałożyć 20-30 cieniutkich warstw. Do tego etapu można wykorzystać kleju Modge Podge (czas schnięcia ok. 20-30 min.) albo lakier akrylowy (schnie ok. 6 godz.) Co kilka warstw polerujemy powierzchnię papierem ściernym drobnoziarnistym. Wycieramy szmatką delikatnie zwilżoną i znowu malujemy lakier albo klejem. Ostatnie warstwy powinny być pomalowane lakierem. Klej już do tego się nie nadaje. 

Decoupage daje nam dużo przeróżnych efektów dodatkowych. Najbardziej popularne to spękania lub imitacje np. kamienia. Ale o tym napiszę w innym poście. 
Kafelki pokazane przeze mnie mają wykonane spękania preparatami dwuskładnikowymi. 


Kafelek przed metamorfozą. Pomalowany tylko podkładem.
Kafelek - dekoracje Decoupage z serwetki i spękania uzyskane preparatami dwuskładnikowymi.Przykład innego kafelka wykonanego w bardzo podobny sposób.

Gorsza jakość zdjęć, bo wykonane są telefonem komórkowym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz